Jaka jest kuchnia austriacka?

Austria — dzisiaj mały kraj — była do 1918 r. potężnym imperium Habsburgów, których władza obejmowała między innymi dzisiejsze Węgry, Czechosłowację znaczny obszar Polski, Jugosławii, Włoch, a narody tych krajów miały niemały wpływ na ukształtowanie się kuchni austriackiej, często nazywanej wiedeńską (Wiener Kuchę). Węgrzy wnieśli do niej paprykę i potrawy nimi przyprawiane (gulasz, paprykarz), Polacy wprowadzili kwaśną śmietanę, ogórki, grzyby, Czesi pokazali, jak przyrządzać różnego rodzaju knedle, narody Bałkanów — mięsa z rusztu, a Włosi — potrawy z ryżu, makarony, lody.

Liczne potrawy kuchni wiedeńskiej cieszą się światową sławą. Należą do nich przede wszystkim: sznycel wiedeński, strudel, knedle z morelami i tort Sachera. Wołowina i cielęcina — to najchętniej przyrządzane rodzaje mięsa, baranina natomiast nie znalazła większego uznania u Austriaków, Ryby często goszczą w domowych jadłospisach; popularnością cie­szą się zwłaszcza: pstrąg, karp, szczupak oraz fogasz, podobny do sandacza (fogasza można łowić wyłącznie w Dunaju i jego dopły­wach oraz w jeziorze Balaton). Dania słodkie są ozdobą kuchni wiedeńskiej, która dysponuje całym zestawem tych potraw, począwszy od różnego rodzaju naleśników i knedli, a na tortach skończywszy.

Do obiadów i kolacji Austriacy chętnie piją wina rodzimej produk­cji, które wprawdzie nie dorównują jakością winom francuskim i węgierskim, ale wytwarzają nastrój wesołości i serdeczności, z którego słyną naddunajskie winiarnie. Do najbardziej znanych win austriackich należą: Grinzing, Sievering, a zwłaszcza Gumpold- kirchener.

Od czasów, gdy nasz rodak Franciszek Kulczyński założył w 1683 r. w Wiedniu pierwszą kawiarnię „Pod Niebieskim Gołąbkiem” i na­uczył Austriaków pić kawę — napój ten jest przyrządzany w Austrii na wiele sposobów, ale najbardziej popularna jest kawa z bitą śmietaną. Cóż zresztą może być lepszego?

No votes yet.
Please wait...
Kategorie: Kuchnie świata

Brak komentarzy, bądź pierwszy, aby go zostawić!

Dodaj komentarz

Uwaga: Użytkownicy są proszeni o powstrzymanie się od obelg, przekleństw i wulgarnych wypowiedzi. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy bez uprzedzenia lub wyjaśnienia.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są podpisane za pomocą *

*
*