Jaja umyć. Mąkę przesiać, wsypać do wysokiego naczynia. Jaja wybijać kolejno do miseczki, wlać do mąki, dodać mleko, olej lub oliwę (pozostawiając 1/2 łyżki do posmarowania patelni), sól i nieco cukru. Wymieszać, ubijając trzepaczką ręczną lub elektryczną i dolewając równocześnie po trochu wodę. Powinno powstać ciasto o konsystencji śmietany (rzadkiej).
Przygotowane ciasto pozostawić na około 15 minut (do „wypoczęcia”). Przed smażeniem sprawdzić gęstość ciasta, ewentualnie dodać nieco wody. Posmarować patelnię tłuszczem tylko pod pierwszy naleśnik, rozgrzać. Na rozgrzaną patelnię wlać odmierzoną ilość ciasta (najmniejsza łyżka wazowa — „chochelka”), rozprowadzić równomiernie po powierzchni patelni. Smażyć obustronnie. Usmażone naleśniki układać na talerzu jeden na drugim.
Kapustę oczyścić z uszkodzonych zewnętrznych liści, umyć, poszatkować nożem lub na szatkownicy, osolić. Zagotować mleko. Do wrzącego mleka dodać kawałek tłuszczu, wsypać kapustę. Gotować kilka minut w odkrytym rondlu. Rondel przykryć, dogotować. W trakcie gotowania płyn powinien odparować.
Cebulę obrać,
opłukać, drobno pokrajać i lekko podrumienić z dodatkiem tłuszczu. Jaja na twardo obrać i rozetrzeć widelcem. Przygotowane jaja i cebulę połączyć z kapustą. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Usmażone naleśniki pokrajać w paski szerokości około 1 cm, paski pokrajać w kwadraciki, wymieszać z kapustą i surowym jajkiem.
Żaroodporne naczynie posmarować tłuszr- czem, posypać połową tartej bułki, napełnić potrawą, wyrównać powierzchnię, posypać tartą bułką. Zapiec w piekarniku.
Podawać bezpośrednio po zapieczeniu „babkę” wyłożoną na okrągły półmisek, posypaną pietruszką. Odpowiednim dodatkiem będzie sos pomidorowy.
Brak komentarzy, bądź pierwszy, aby go zostawić!