Mięso wołowe oczyścić, umyć, pokrajać w kawałki. Trzeba przewidzieć 1-2 kawałki mięsa na każdą porcję zupy. Przygotowane mięso włożyć do wrzącej osolonej wody, nastawić do gotowania. Gotować w przykrytym garnku na małym ogniu.
Poprzedniego dnia przebrać fasolę, umyć, namoczyć, zalewając chłodną przegotowaną wodą. Następnego dnia ugotować w tej wodzie, w której się moczyła. Warzywa mieszane (marchew, pietruszka, seler, por) umyć, oczyścić, opłukać, roz- drobnic, najlepiej na szatkownicy do warzyw, osolić, wsypać do rondla, dodać tłuszczu, dusić kilka minut, od czasu do czasu mieszając.
Podduszone warzywa dodać do gotującego się mięsa wówczas, gdy mięso będzie miękkie. Z dodatkiem warzyw gotować jeszcze 25-30 minut. Buraki umyć, obrać, opłukać, rozdrobnić w paski na szatkownicy do warzyw, włożyć do wrzącej osolonej wody. Gotować przez około 15 minut. Następnie dodać umyte, obrane i utarte na tarce jabłka oraz pokrajane w paseczki śliwki. Ugotować, po czym lekko zakwasić kwaskiem lub sokiem z cytryny.
Śliwki suszone przed krajaniem trzeba namoczyć. Do ugotowanego mięsa z warzywami dodać ugotowaną fasolę i buraki. Połowę śmietany wymieszać małą trzepacz- ką z przesianą mąką, dodać do wrzącej zupy, wymieszać, gdy ponownie zawrze, odstawić, dodać roztarty z solą czosnek i resztę śmietany.
Przyprawić do smaku solą i cukrem, ewentualnie dodać nieco środka zakwaszającego. Zupę wyporcjować, uważając, aby mięso zostało równomiernie podzielone pomiędzy konsumentów. Do każdej porcji dodać odpowiednią część posiekanej zieleniny.
Podawać bezpośrednio po przyrządzeniu z dodatkiem oddzielnie ugotowanych ziemniaków. Na deser warto podać kisiel waniliowy lub karmelowy (na mleku) i herbatę, względnie herbatę z ciastkiem.
Brak komentarzy, bądź pierwszy, aby go zostawić!